Inowrocławska Orkiestra Symfoniczna „Pro Arte”
Inowrocławskie Towarzystwo Muzyczne „Pro Arte”
„(...) Od dawna, w gronie osób zajmujących się profesjonalnie muzyką, toczą się dyskusje o potrzebie kreowania gustów muzycznych (...) Celowym zatem wydawało się powołanie Inowrocławskiego Towarzystwa Muzycznego, które przyjęło na siebie obowiązek upowszechniania i popularyzowania muzyki oraz kształtowania gustów i potrzeb słuchaczy (...)” Maria Juraszek, Goniec Kujawski

Inowrocławska Orkiestra Symfoniczna „Pro Arte”
Powstała w październiku 2001 roku pod patronatem Inowrocławskiego Towarzystwa Muzycznego „Pro Arte”. Tworzą ją muzycy związani ze środowiskiem inowrocławskiej szkoły muzycznej - pedagodzy, absolwenci oraz artyści zaprzyjaźnieni z tą instytucją.
    Inowrocław, Piątek, 19 kwietnia 2024 roku. Imieniny: Alfa, Leonii, Tytusa
  PL GB DE   Strona główna > Archiwum „Pro Arte”
Archiwum
Pro Arte zaprasza!
Szkoła Mistrzów Fortepianu w Inowrocławiu
W dniach 22.06.08 - 4.07.2008 pod Patronatem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bogdana Zdrojewskiego oraz Prezydenta Miasta Inowrocławia Ryszarda Brejzy odbędą się warsztaty muzyczne.
Niepowtarzalny klimat uzdrowiska Inowrocław, codziennie lekcje z doskonałymi profesorami, zakwaterowanie w hotelu z odkrytym basenem, możliwość codziennego koncertowania przed publicznością, otwarte wykłady i spotkania z profesorami, festyny, koncerty i atrakcje Dni Inowrocławia.

Wykładowcy:
W grupie znamienitych pedagogów znajdą się: prof. Zbigniew Raubo z Akademii Muzycznej w Katowicach, prof. Wojciech Świtała, prorektor Śląskiej Akademii Muzycznej, prof. Andrzej Tatarski z Akademii Muzycznej w Poznaniu, prof. Stefan Wojtas z Akademii Muzycznej w Krakowie, prof. Maria Niemira, autorka książki "Jak zdobyć, rozwijać i utrzymać technikę pianistyczną". Podczas kursu planujemy spotkanie m.in. z prof. Andrzejem Jasińskim z Akademii Muzycznej w Katowicach, którego uczniem jest Krystian Zimerman.
Zakwaterowanie i wyżywienie:
W hotelu "Park" w Parku Solankowym, w strefie uzdrowiskowej niedaleko tężni, z odkrytym basenem na terenie hotelu. Odległość od szkoły muzycznej około 15 minut spacerem. Doskonała kuchnia i urozmaicone menu w restauracji na terenie hotelu.
Gwarantujemy:
Oprócz lekcji indywidualnych występy podczas codziennych koncertów w Parku Solankowym, wolny wstęp na wszystkie zajęcia i koncerty, nieograniczony dostęp do instrumentów w 20 salach ćwiczeń, zakwaterowanie w hotelu, pełne wyżywienie. Dodatkowe nieodpłatne atrakcje: udział w nadzwyczajnym koncercie gwiazdy, możliwość korzystania z sali gimnastycznej, minigolfa oraz wycieczkę do Torunia. Dla każdego uczestnika dyplom.

Więcej informacji o warsztatach >>

Andrzej Jasiński

Andrzej Jasiński

Andrzej Jasiński
Studiował w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Katowicach, uzyskał dyplom z wyróżnieniem. Później studiował w Paryżu pod kierunkiem Magdy Tagliaferro.
Po debiucie solistycznym z Orkiestrą RAI w Turynie koncertował we wszystkich filharmoniach w Polsce, a także w Związku Radzieckim, Czechosłowacji, Niemczech, Francji, Brazylii, Urugwaju i Japonii. Występował na festiwalach muzycznych. Kierował Katedrą Fortepianu katowickiej uczelni. Prowadził również klasę fortepianu w Hochschule für Musik w Stuttgarcie. Prowadzi działalność pedagogiczną w Akademii Muzycznej w Katowicach, na stanowisku profesora zwyczajnego. Ponadto jest wykładowcą Letniej Akademii Muzycznej "Mozarteum" w Salzburgu, prowadzi kursy pianistyczne w "Incontri col Maestro" w Imoli we Włoszech, a także m.in. we Francji, Holandii, Niemczech, Austrii, Japonii i Afryce Południowej.
Wykształcił liczne grono koncertujących pianistów, zdobywców nagród na konkursach krajowych i zagranicznych. Należą do nich Krystian Zimerman, Jerzy Sterczyński, Wojciech Kocyan, Krzysztof Jabłoński, Joanna Domańska, Zbigniew Raubo, Regina Strokosz-Michalak, Rafał Łuszczewski, Magdalena Lisak, Beata Bilińska, Anna Górecka, Robert Marat.
Zasiada w jury międzynarodowych konkursów pianistycznych, m.in. w Warszawie, Bolzano, Brukseli, Dublinie, Fort Worth, Leeds, Monachium, Moskwie, Paryżu, Pekinie, Pretorii, Seulu, Terni, Tokio, Tel Awiwie i Vercelli. Przewodniczył jury ostatniego Międzynarodowego Konkursu im. Fryderyka Chopina w Warszawie. i został szefem jury najbilższego konkursu w roku 2010.

Zbigniew Raubo

Zbigniew Raubo

Zbigniew Raubo
Studia pianistyczne ukończył z wyróżnieniem w 1993 roku w Akademii Muzycznej w Katowicach w klasie prof. Andrzeja Jasińskiego.
Jest koncertującym pianistą, występuje z recitalami i koncertami symfonicznymi w kraju i za granicą. Brał udział w Festiwalu Pianistyki Polskiej i Festiwalu Chopinowskim w Dusznikach-Zdroju, Antoninie, Bodensee Festival. Był uczestnikiem II etapu Konkursu Chopinowskiego w Warszawie. Gra również muzykę kameralną. Współpracuje m.in. z Kwartetem Śląskim. Jego płyta "Chopin recital", wydana przez firmę DUX, otrzymała nominację do Fryderyka '96.
W Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach. Prowadzi klasę fortepianu, przedmiot "Literatura fortepianowa". Jego uczniowie i studenci zajmują czołowe miejsca na konkursach pianistycznych.
Pełni liczne funkcje społeczne. Jest prezesem Koła Towarzystwa im. Karola Szymanowskiego i wiceprezesem Śląskiego Towarzystwa Muzycznego.




Wojciech Świtała

Wojciech Świtała

Wojciech Świtała
Absolwent Akademii Muzycznej im. K. Szymanowskiego w Katowicach w klasie prof. Józefa Stompla. W latach 1991-1996 pracował pod kierunkiem profesorów - Karla-Heinza Kämmerlinga, André Dumortiera i J. C. Vanden-Eyndena. Jest laureatem międzynarodowych konkursów: w Bardolino (Włochy, I nagroda), Konkursu im. M. Long i J. Thibaud w Paryżu (II Grand Prix, nagroda publiczności, nagroda dla najlepszego Europejczyka), Konkursu Pianistycznego w Montrealu. Na XII Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina (1990) otrzymał nagrodę za najlepsze wykonanie poloneza oraz szereg nagród pozaregulaminowych. Wojciech Świtała koncertował w większości krajów europejskich, Argentynie, Peru, Maroku, Zjednoczonych Emiratach Arabskich, Libii, USA i Kanadzie. Występował z większością orkiestr symfonicznych w kraju (między innymi z Sinfonią Varsovią, Orkiestrą Amadeus, Filharmonią Krakowską, Filharmonią Śląską) pod batutą takich dyrygentów jak: Agnieszka Duczmal, Jan Krenz, Tadeusz Strugała, Volker Schmidt-Gertenbach, Krzysztof Missona, Jerzy Katlewicz, Mirosław Błaszczyk, Tomasz Bugaj. Oprócz działalności solistycznej pianista chętnie sięga po utwory kameralne wykonując je wspólnie z Szymonem Krzeszowcem, Kwartetem Śląskim, Kwartetem Camerata, Kwartetem Royal czy orkiestrą Aukso.
Wojciech Świtała dokonał szeregu nagrań płytowych z muzyką F. Liszta, R. Schumanna i F. Chopina (w tym Scherza, Walce oraz Ronda w edycji "Wydanie Na rodowe"). W latach 2000 i 2005 jego płyty dwukrotnie zostały wyróżnione nagrodą "Grand Prix du Disque Frédéric Chopin", a w 2002 roku uhonorowane nagrodą "Fryderyk 2002". W roku 2003 pianista nagrał oba zeszyty Preludiów Debussy'ego, opublikowane przez wytwórnię BeArTon, a wspólnie z Szymonem Krzeszowcem - komplet sonat skrzypcowych J. Brahmsa dla firmy SONY Music Polska. W 2006 roku ukazała się jego płyta zarejestrowana w technologii Super Audio CD z utworami Zarębskiego nagrana wspólnie z Kwartetem Royal.
W ubiegłym roku opublikowany został album wydany przez Narodowy Instytut Fryderyka Chopina z Preludiami op.28 F. Chopina nagranymi na fortepianie marki Pleyel z 1848 roku oraz Andante spianato i Wielkim Polonezem op.22 zarejestrowanym na Erardzie z 1849 roku.
W roku bieżącym firma DUX wydała płytę nagraną wspólnie z Piotrem Pławnerem zawierającą utwory na skrzypce i fortepian Karola Szymanowskiego. Od roku 1998 pianista zajmuje się również pracą pedagogiczną. Obecnie jest profesorem akademickim w katedrze fortepianu Akademii Muzycznej im. K. Szymanowskiego w Katowicach. W maju br. został wybrany na stanowisko prorektora katowickiej uczelni.

Andrzej Tatarski

Andrzej Tatarski

Andrzej Tatarski
Ukończył z wyróżnieniem studia pianistyczne w Akademii Muzycznej w Poznaniu. Doskonalił swe umiejętności pianistyczne u prof. Vlado Perlemutera w Paryżu.
Prowadzi intensywną działalność artystyczną jako solista i kameralista. Występował m.in.: w USA, Japonii, Korei Płd., Francji, Wielkiej Brytanii, w Niemczech, krajach byłego ZSRR, Włoszech, Austrii, Belgii, Słowenii, Szwajcarii, na Jamajce, Kubie.
Dokonał szeregu prawykonań utworów współczesnych polskich kompozytorów.
W dorobku artystycznym Andrzeja Tatarskiego znajdują się liczne nagrania archiwalne dla radiofonii polskich i zagranicznych, nagrania telewizyjne i filmowe oraz nagrania płytowe. Nagrał kilkanaście płyt z Chórem Chłopięcym i Męskim "Poznańskie Słowiki". Dokonał szeregu nagrań płytowych z najwybitniejszymi polskimi artystami, m.in.: Bartoszem Bryłą, Michałem Grabarczykiem, Konstantym Andrzejem Kulką, Joanną Kozłowską, Bartłomiejem Niziołem, Piotrem Pławnerem, z japońską skrzypaczką Asą Konishi oraz z Kwartetem "Wieniawski".
Pełnił funkcję kierownika Katedry Kameralistyki oraz Katedry Fortepianu. W Akademii Muzycznej w Poznaniu prowadzi klasę fortepianu. Bierze udział w pracach jury ogólnopolskich i międzynarodowych konkursów pianistycznych oraz muzyki kameralnej.
Wykłada na kursach mistrzowskich, w Polsce i za granicą. Prowadzi seminaria w kraju na temat interpretacji muzyki XX wieku, kameralistyki fortepianowej oraz kształcenia umiejętności czytania a`vista.
Jest autorem ponad 60 recenzji w przewodach kwalifikacyjnych oraz około 20 recenzji w postępowaniu o nadanie tytułu naukowego profesora sztuki muzycznej.

Stefan Wojtas

Stefan Wojtas

Stefan Wojtas
Urodzony w Zakopanem. Pianista i pedagog. Studiował u prof. Ludwika Stefańskiego w krakowskiej PWSM, którą ukończył z wyróżnieniem w roku 1968. Był stypendystą Towarzystwa im. Fryderyka Chopina oraz uczestnikiem i półfinalistą wielu prestiżowych międzynarodowych konkursów pianistycznych (im. P. Czajkowskiego w Moskwie w 1966, w Leeds w roku 1969 i in.). Już podczas studiów rozpoczął działalność koncertową. Występował w Polsce, USA, Wielkiej Brytanii, ZSRR, Szwecji. Dokonał nagrań archiwalnych dla Polskiego Radia i TVP (Elsner, Beethoven, Chopin, Liszt, Paderewski, Szymanowski). Dla firmy fonograficznej DUX utrwalił na trzech CD utwory Scarlattiego, Haydna, Chopina (2 sonaty i mazurki), Schumanna, Skriabina, Albeniza (Iberia, Navarra). Był jurorem wielu konkursów pianistycznych, m.in. Kraków - EPTA, Warszawa - TiFC, Łódź, Płock, i wiele innych. Działalność pedagogiczną rozpoczął w roku 1968 w krakowskich szkołach muzycznych. Od roku 1983 prowadzi klasę fortepianu w Akademii Muzycznej, a od 1991 pełni funkcję dyrektora PSM II stopnia im. W. Żeleńskiego w Krakowie. Za swą działalność pedagogiczną i organizacyjną odznaczony został wieloma nagrodami (m.in. nagrody Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Medal Komisji Edukacji Narodowej, Srebrny Medal "Gloria Artis" i in.) Wielu jego wychowanków jest laureatami krajowych i międzynarodowych konkursów pianistycznych (m.in. Piotr Machnik, Marek Szlezer, Ireneusz Boczek, Anna Boczar, Aleksandra Łaptaś, Dobrochna Krówka, Joanna Pociej, Paweł Filek, Marcin Koziak).

Maria Niemira

Maria Niemira "Jak zdobyć, rozwijać i utrzymać technikę pianistyczną"

Maria Niemira
Ukończyła Państwową Wyższą Szkołę Muzyczną w Warszawie w klasie fortepianu prof. Marii Wiłkomirskiej. Uczestniczyła w Mistrzowskich Kursach Pianistycznych w Weimarze, pod kierunkiem prof. Helene Boschi (Strasburg) i prof. Gvido Agostiego (Rzym).
Współpracowała z Warszawskim Towarzystwem Muzycznym. Występowała na koncertach jako solistka i akompaniatorka. Prowadziła lekcje gry na fortepianie na Uniwersytecie Warszawskim oraz w Zespole Państwowych Szkół Muzycznych nr 4 w Warszawie jako nauczyciel dyplomowany. Jej uczniowie zdobywali czołowe miejsca na konkursach pianistycznych w kraju i za granicą. Za działalność pedagogiczną była wielokrotnie nagradzana. W jej klasie fortepianu praktyki pedagogiczne odbywali studenci Wydziału Fortepianu, Klawesynu i Organów Akademii Muzycznej im. F. Chopina w Warszawie. Jest autorką książki (mającej dwa wydania) pt. "Jak zdobyć, rozwijać i utrzymać technikę pianistyczną".
Wygłaszała wykłady metodyczne i prowadziła lekcje pokazowe na Międzynarodowych Kursach Interpretacji Muzycznej w Nowym Sączu, w Punkcie Konsultacyjnym CEA im. L. Miklaszewskiego w Warszawie oraz w szkołach muzycznych w całym kraju.

Arch. ITM Pro Arte
Artykuły w tym dziale:

2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
1997-2001
Archiwum
Pro Arte

Inowrocławskie Towarzystwo Muzyczne & Inowrocławska Orkiestra Symfoniczna PRO ARTE
Państwowa Szkoła Muzyczna, 88-100 INOWROCŁAW, ul. Kilińskiego 16 a
tel. 052 357 46 50, fax 052 357 46 50
Maria Juraszek - prezes ITM, kom. 668 365 075, e-mail: marylajuraszek@gmail.com
Jacek Kaczor - szef IOS, kom. 602 136 627, e-mail: kaczor.j@interia.pl
Copyright © ITM Pro Arte, Inowrocław 2001-2024, ® All Rights Reserved
www.proarte.zdrowemiasto.pl
Projekt, wykonanie, opieka techniczna: Peritus, Bydgoszcz, tel. 052 325 46 36 lub 602 704 115

www.zdrowemiasto.eu
Centrale telefoniczne